סינרגיה של ריפוי בליווי אישי – מיינדפולנס ושירה סופית בטיפולים רגשיים

סינרגיה של ריפוי בליווי אישי - מיינדפולנס ושירה סופית בטיפולים רגשיים

ריפוי בליווי אישי במגוון טיפולים רגשיים

בנוף המתפתח של טיפולים רגשיים, המיזוג של פואטיקה ומיינדפולנס מאפשר מרחב ייחודי לריפוי וצמיחה.  

כמורה לבודהיזם העוסקת בפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס וכאומנית שירה סופית, המסע האישי שלי עם שתי דרכים אלו הוא גילוי מתמשך שפותח בפני עוד ועוד מרחבים של יופי וריפוי. ההשראה המיסטית של השירה הסופית, בשילוב התרגולים המקרקעים של המיינדפולנס והחוכמה הבודהיסטית, העשירו את דרכי הרוחנית, העמיקו את הבנתי בנפש האנושית והביאו לי תובנות עמוקות על הפוטנציאל התרפויטי שבשילוב גישות אלו. 

מאמר זה יחקור כיצד שירה סופית יכולה לקדם טיפול במיינדפולנס. הוא יתבונן באופנים בהם השירה, במיוחד השירה הסופית, יכולה לגעת בעומקים רגשיים ולחולל חוויות טרנספורמטיביות ואיך באמצעות שילובה בטכניקות מיינדפולנס, היא מקדמת לא רק חוסן רגשי ורווחה נפשית אלא גם חיבור עמוק למהות ההוויה. 

 

סינרגיה של שירה סופית וטיפול במיינדפולנס 

השירה מהדהדת בנופינו הרגשיים. היא מציעה גם ריפוי וגם השראה. השירה הסופית במיוחד, מעשירה את הנוף הטיפולי באופן בו היא מבקשת את הנשגב. שירת האהבה של משוררים כגון רומי וחאפיז לוקחת אנשים מעבר לארצי ומעוררת תובנות המרחביות ומעמיקות את ההוויה הפנימית. הדימויים שבשירים מהווים שער למפגש עמוק עם רבדים חבויים של העצמי ומאפשרים חוויה המזינה גם את הלב וגם את הנשמה. בנוסף, הדימויים מעמיקים את החוויה הפיזית בכך שהם פותחים את החושים ומעוררים חוויה מוחשת בגוף. חוויה סנסורית זו, עוזרת למטופלים להתעגן ברגע הנוכחי ולהיפתח להבנה עמוקה יותר של רגשותיהם וחוויותיהם. 

מלון אורחים

להיות בן אדם זה כמו להיות מלון אורחים

כל בוקר אורח חדש מגיע.

שמחה, דיכאון, בלבול זדון,

הבזק של מודעות רגעית מופיעה כמבקרת בלתי צפויה. 

ברך ובדר את כולם!

גם אם הם המולת עצבויות 

שבאלימות שוטפים את ביתך מכל רהיטיו,

עדיין, התייחס לכל אורח בכבוד.

ייתכן והוא מפנה אותך

לקראת איזה עונג חדש. 

המחשבה החשוכה, הבושה, רוע הלב…

פגוש אותם בדלת בבת צחוק,

והזמן אותם פנימה.

היה אסיר תודה לכל מי שמגיע,

משום שכל אחד מהם נשלח אליך

כמדריך מן העולם שמעבר. 

 

לפני מספר שבועות, בסוף מפגש ליווי אישי, הקראתי למטופל את השיר המפורסם לעיל, "מלון אורחים" של ג'לאל-א-דין רומי. היה זה אחרי שבמהלך הסשן המטופל פגש חלקים פנימיים מנוגדים שלכאורה אין בניהם דו-קיום והוא סער ונאבק עם עצמו.  

הקראתי לו את השיר והאפקט היה מדהים. כל חזותו נרגעה באחת, הפנים שלו קרנו, הגוף שלו רפה. "בואנא רומי הזה גאון" הוא אמר. 

בהמשך התהליך המשכנו לעבוד עם השיר ודרכו הוא הצליח להעמיק את הנוכחות בגופו, לשהות עם ה"אורחים" שבאו לבקרו, להתייחס אליהם בידידות ולאפשר להם קיום בתוכו מבלי שישתלטו עליו. 

להלן דוגמא נוספת לקידום תהליך טיפולי והעמקת היכולת להיות במיינדפולנס, באמצעות שיר של המשורר הסופי חאפיז: 

במקומות רבים בעולם, המים יקרים ונדירים. 

אנשים צריכים לנדוד מרחקים ארוכים ואז לשאת כדים כבדים על ראשיהם. 

מעיין נסתר של תבונה עמוקה, מוציא אותנו לנדודים, למען אהבה.

בגלל תבונתנו, אנחנו ננדוד רחוק למען אהבה. 

כל תזוזה היא סממן לצמא.

רוב הדיבורים, בעצם אומרים, אני רעב לדעת אותך. 

כל תשוקה של גופכם היא מקודשת

כל תשוקה של לבכם היא מקודשת. 

יקיריי. 

אין צורך לשכב על ערש דווי, בשביל לדעת אמת נשגבת זו. 

 

השיר הזה מראה אנלוגיה מקסימה בין הצמא למים באזורים צחיחים לבין הצמא האנושי לאהבה. הוא מאפשר למטופלים לחקור את ה'צימאונות' שלהם – כמיהותיהם ותשוקותיהם העמוקות, תוך חיבור למקורות תבונה פנימיים. 

הבאתי את השיר הזה למטופלת המתמודדת עם בעיות בריאותיות קשות . עקב אתגריה הבריאותיים, היא הייתה בדילמה פנימית אם לנסוע לטיול בחו"ל שנקבע עם משפחתה. היא הגיעה לפגישה סוערת ובוכיה, שרויה במאבק מחשבתי מייסר.

הזמנתי אותה לשכב, להרפות את הגוף, ובשעה שהיא שכבה במדיטציה, הנחתי אותה להתחבר למעיין התבונה שבתוכה. הזמנתי אותה להרגיש את המעיין מפעפע בעומקיה, לחוש את מימיו זורמים באיבריה. הזמנתי אותה לנוח בתוך המעיין ולאפשר לתבונתו להיספג אל תוכה. מדי פעם הקראתי לה את כל השיר על מנת לאפשר לתדר הנשמתי שלו להזכיר לה שמעיין התבונה העמוקה שבתוכה ינחה אותה לכיוון הנכון. 

כשהיא קמה מן המדיטציה עיניה ברקו. הולך להיות טיול נפלא היא אמרה. וגם אם יהיה לי קשה בריאותית, אני אוכל להתמודד. פניה היו רכים ושלווים. 

סיכום:

שירה סופית יכולה לקדם תהליכים טיפוליים ולהעמיק את תרגול המיינדפולנס בכך שהיא מערבת את החושים ומעוררת תחושות סנסוריות המעמיקות את הנוכחות בגוף ומחברות לרבדים נשמתיים של ההוויה.

Picture of אודות אלהיה

אודות אלהיה

מספרת סיפורים, אמנית המילה המדוברת, מורה לבודהיזם ומיינדפולנס ואוהבת שירה. פואטיקת האהבה של המשוררים הסופים, חרוטה בעצמותיי ובנשמתי.

בואו באשר תהיו
אלהיה

להצטרפות לקבוצות העדכונים

פרסומים אחרונים

תפריט נגישות