כוחם של נוכחות אוהבת ועיניים טובות בליווי אישי

כוחם של נוכחות אוהבת ועיניים טובות בליווי אישי


שְׁלוֹמִי קָשׁוּר בְּחוּט אֶל שְׁלוֹמְךָ.
קָשׁוּר בְּחוּט אֶל שְׁלוֹמְךָ.
וְהַחַגִּים הָאֲהוּבִים וּתְקוּפוֹת הַשָּׁנָה הַנִּפְלָאוֹת
עִם אוֹצַר הָרֵיחוֹת, הַפְּרָחִים,
הַפְּרִי, הֶעָלִים וְהָרוּחוֹת,
וְעִם הָעֲרָפֶל וְהַמָּטָר,
הַשֶּׁלֶג הַפִּתְאֹמִי והַטַּל
תְלוּיִים עַל חוּט הַכְּמִיהָה.

אֲנִי וְאַתָּה וְהַשַּׁבָּת.
אֲנִי וְאַתָּה וְחַיֵּינוּ בַּגִּלְגּוּל הַקּוֹדֵם.
אֲנִי וְאַתָּה וְהַשֶּׁקֶר.
וְהַפַּחַד. וְהַקְּרָעִים.
וּבוֹרֵא הַשָּׁמַיִם שֶׁאֵין לָהֶם חוֹף.

שְׁלוֹמִי קָשׁוּר בְּחוּט אֶל שְׁלוֹמְךָ.
קָשׁוּר בְּחוּט אֶל שְׁלוֹמְךָ.

אֲנִי וְאַתָּה
וְהַחִידָה.
אֲנִי וְאַתָּה
וְהַמָּוֶת.

שְׁלוֹמִי קָשׁוּר בְּחוּט אֶל שְׁלוֹמְךָ.
קָשׁוּר בְּחוּט אֶל שְׁלוֹמְךָ.

~ זלדה~

חשיבותם של טיפול וליווי אישי – 

החיים לעיתים יכולים להרגיש כמו מבוך של בלבול ובדידות, בהם הקולות הביקורתיים בראשנו מעצבים כל צעד, מותירים אותנו בתחושת ניכור ולקות. מגיל צעיר אנחנו סופגים שיפוטים חברתיים, חונקים את האותנטיות שלנו בצורך הנואש להתאים לסביבה. 

אך על אף ניסיונותינו להתאים את עצמנו, אנחנו לא פעם מוצאים את עצמנו עומדים לבד באמצע חדר צפוף, נחנקים תחת כובד חוסר הביטחון והספק. אנחנו כמהים להיראות ולהישמע, לחוש חיבור עמוק לאחרים, אבל מפחדים להרפות מן המגננות ולחשוף את חלקינו הפגיעים. אנחנו משכנעים את עצמנו שאנחנו לא מספיק, שאנחנו פגומים באיזה אופן מהותי ולא ראויים לאהבה וקבלה. 

יתרה על זאת, בעולמנו המודרני, אנחנו מנותקים מן הגוף, מנותקים מתחושותינו הפיזיות. אנחנו מאפשרים למחשבות שלנו לשלוט בנו, לרדות בנו ולסובב אותנו בקרוסלה בלתי נגמרת של חששות, חרטות ופחדים. אנחנו הופכים עבדים למחשבותינו ומאפשרים להם לנהל את הפעולות ואת התגובות שלנו. חסר זה של נוכחות גופנית, לא רק שודדת מאיתנו את העושר של החיים, הוא גם מביא לתחושות ניכור  מכאיבות, מעצמנו ומאחרים. 

 

כוחן של עיניים טובות בליווי אישי – 

קשר טיפולי טוב, מהווה מרפא לפצעי השייכות. הוא מאפשר מקום בטוח ומזין בו אנחנו יודעים שמתבוננים בנו בעיניים טובות ואנחנו חווים נוכחות אוהבת ללא תנאי. בתוך המיכל המקודש של החדר הטיפולי, אנחנו נראים ונשמעים ללא שיפוט או ביקורת. מול נוכחות מיטיבה זו, בהדרגה אנחנו מתחילים לקלף מעצמנו את שכבות הספק העצמי והבושה ומאפשרים לעצמנו לחשוף ולחוש את פגיעותנו. בתוך תהליך של ליווי אישי, מבעד לעיניה הטובות של המטפלת, אנחנו מתחילים להפנים נראטיב חדש – נראטיב בו אנחנו מכירים בערכנו ומביטים גם אנחנו בעצמנו בעיניים טובות – מרפים מאחיזת הביקורת העצמית ונפתחים לריפוי שבאהבה עצמית. במרחב מקודש זה של אמון ופגיעות, אנחנו מגלים שריפוי אמיתי מתחיל באקט הפשוט של לחוש את עצמנו נראים ומקובלים ללא תנאי. 

 

פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס

פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס, פותחת שער להעמקת הקשר הטיפולי. באמצעות שילוב של תרגול מיינדפולנס בתהליך הליווי, מטופלים לומדים להיות מודעים למחשבות, לרגשות ולתחושות הגוף שלהם ובכך מטפחים הבנה עמוקה יותר של נופיהם הפנימיים. 

באמצעות מיינדפולנס, מטופלים לומדים להתבונן בחוויות שלהם בסקרנות ובעיניים טובות, להבדיל משיפוט או הימנעות. ככל שמיומנות זו מעמיקה והם נעשים יותר ויותר ערים למתרחש בתוכם מרגע לרגע, כך מתרחבת יכולתם לנווט את נופיהם הפנימיים ולהתמודד עם אתגרי החיים באופן מיטיב ויציב. 

בתוך המיכל התומך של פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס, הקשר הטיפולי פורח ומייצר מרחב טרנספורמטיבי בו ריפוי מתרחש באופן אורגני.  

 

נוכחות גופנית

כמו כן, המיינדפולנס מחבר אותנו לנוכחות גופנית. באמצעות תרגולי מיינדפולנס, אנחנו מפתחים מודעות לתחושות הגוף שלנו ומטפחים מיכל בו תבונת הגוף יכולה להתגלות. 

בעוד שטיפול קונבנציונלי מתמקד לרוב בדיאלוג מילולי וחקירה קוגניטיבית, נוכחות גופנית מזמניה אותנו לצלול לחוויה הסומטית בה הרגשות והזיכרונות שלנו נאגרים בגוף. בכך שאנחנו לומדים את גופנו, אנחנו חושפים את המארג העשיר של עולמנו הפנימי ונפתחים לתובנות ותבונה השוכנים מעבר למגבלות השפה. אנחנו עוקפים את המוח האנליטי, פוגשים את האינטליגנציה האינטואיטיבית של הגוף ומאפשרים אינטגרציה עמוקה יותר של חוויותינו הרגשיות והפסיכולוגיות. 

 

כוחם הטרנספורמטיבי של טיפול במיינדפולנס ונוכחות אוהבת, נפגשים במרחבם של טיפולים רגשיים. בתוך מרחב מקודש זה, המטפלת היא מדריכה חומלת המחזיקה מרחב למסע החקירה והריפוי של מטופליה. מבעד לפריזמה של המיינדפולנס, המטפלת מכוונת עצמה לחוויותיהם של מטופליה מרגע לרגע. בעיניים טובות וסקרנות היא מזמינה אותם להעמיק את מודעותם לתחושות, לרגשות ולדפוסי המחשבה שלהם. היא עוזרת להם לגעת בפצעים, בפגיעות ובכך שהיא מגלמת עמדה של קבלה ראדיקלית ואמפתיה, היא יוצרת מיכל בטוח בו מטופלים יכולים לחקור את עומקי הנופים הפנימיים שלהם ללא פחד מביקורת או דחייה. קשר טיפולי זה מהווה קטליזטור לריפוי ומראה בה המטופל יכול לראות עצמו בבהירות. ככל הקשר הטיפולי מעמיק דרך הסינרגיה של מיינדפולנס ונוכחות אוהבת, הוא הופך כלי עוצמתי לצמיחה וטרנספורמציה, פותח את המטופל אל עבר הבנה עצמית הולכת ומעמיקה, אינטגרציה של כל חלקיו ותחושת שלמות. 

 

לסיכום

מסע החיים יכול להיות בודד ומבלבל. קשה לעשותו לבד, בלי מרחב בו אנחנו יכולים להניח את לבנו ולחוש בטוחים ואהובים כפי שאנחנו. ליווי אישי, נוכח וחומל, לא רק מעמיק את הבנתינו את עצמנו, הוא גם מזין תחושת שייכות לחיים. הקשר הטיפולי המעוגן במיינדפולנס הופך תומך ועוגן משמעותי בחיפושנו אחר חיבור וריפוי, מזכיר לנו את חשיבותו של קשר אנושי מזין ובריא ואת האפשרות להיות מוחזקים באהבה וטוב לב. 

Picture of אודות אלהיה

אודות אלהיה

מספרת סיפורים, אמנית המילה המדוברת, מורה לבודהיזם ומיינדפולנס ואוהבת שירה. פואטיקת האהבה של המשוררים הסופים, חרוטה בעצמותיי ובנשמתי.

בואו באשר תהיו
אלהיה

להצטרפות לקבוצות העדכונים

פרסומים אחרונים

תפריט נגישות