מה הקשר בין מיינדפולנס לבודהיזם?

לא פעם תלמידי מיינדפולנס בתחילת הדרך שואלים אותי מה הקשר בין מיינדפולנס לבודיהזם, מבלי לדעת שהמיינדפולנס, שהפך לכזה טרנד בימינו, נטוע במשנה העמוקה ועתיקת היומין שהגה האדם המכונה 'הבודהה'. 

מי היה הבודהה?

את המאמר הזה אתחיל, כפי שתכופות אוהבת להתחיל שיעורים, הרצאות והסברים, בסיפור. 

היה היה. 

היה היה לפני שנים רבות, בהודו הרחוקה, איש בשם סידהרטה גוטמה שנולד למשפחת מלוכה. אביו של סידהרטה רצה שבנו ימשיך את השושלת ובכדי לוודא שלא יצא לחיפוש רוחני, הוא דאג להסתיר מעיניו כל סממן של כיעור, מצוקה או סבל.

כך גדל סידהרטה, מוקף בתענוגות חושיים מבוקר ועד ליל, מבלי לדעת שמחוץ לכותלי הארמון שוקק לו עולם אחר. 

אך כשהיה איש צעיר, תשוקה אחזה בו לראות את העולם שמחוץ לארמון ויום אחד הוא יצא לסייר בעיר. מראות הסבל שנגלו לעיניו (חולי, מוות, חרדה, אובדן, מתח, אלימות ועוד), זעזעו את נפשו ואותו לילה הוא חמק מן הארמון ומחיי המלוכה להם נועד, נחוש בדעתו למצוא מוצא לסבל האנושי.

סידהרטה למד וחקר וניסה שיטות כאלה ואחרות, הוא נאבק ונלחם בצרכי גופו ונפשו, מנסה לדכאם בכדי לא ישלטו בו, הוא צלל לתרגולי ריכוז עמוקים שאפשרו לו הקלה זמנית בלבד, ולאחר מסע מפרך של שש שנים, הוא הבין את מה שלימים נקרא "דרך האמצע", בו גילה שאם רק יישב בשקט ויפנה קשב עדין למתרחש בגופו ותודעתו (מה שמוכר היום כתרגול 'מיינדפולנס'), מבלי להיאחז בנעים ומבלי לדחות את הלא נעים, המנגנון המסועף הלוכד בני אדם בחבלי אי-נחת ייחשף בפניו, כמו גם הדרך לשחרור. נפעם מן התגלית, האיש, שבשלב זה קיבל עליו את הכינוי "בודהה" (אחד שהתעורר), התחיל ללמד את ה"דהרמה"; מילה בפאלי (השפה הנהוגה בימים ההם) שמשמעותה "הדרך המובילה לשחרור מסבל". 

הבודהה, לא היה אל ואף לא שליח האל. הוא היה בן אנוש שחיפש, כמו כולנו, מזור מסבל ואי נחת. משנתו מבוססת על תרגולי התבוננות, כללי מוסר וטיפוח תבונה וראייה בהירה. הוא חקר את מדע התודעה- כיצד אנו כבני אדם מאמללים את עצמנו בשנאה, תאווה ואחיזה בתענוגות חושיים והוא לימד אופנים לטיפוח אהבה, חמלה, שמחה ושלווה.

 

טיפול במיינדפולנס

כ-2600 שנה לאחר מותו של הבודהה, אדם בשם גון קבאט זין, חוקר ביולוגיה מולקולארית שלצד תרגולי מיינדפולנס במסורת הבודהיסטית לימד בביה"ס לרפואה של מסצוסטס בארה"ב, התחיל ללמד קורסי מיינדפולנס בביה"ח בתקווה להקל על סבלם של חולים שהרפואה הקונבנציונאלית לא מצאה להם פיתרון. הקורסים שלימד נחלו הצלחה רבה וזכו לתיקוף מדעי נרחב. בעשורים האחרונים נעשו אלפי מחקרים אקדמיים מתחום מדעי המוח, הרפואה והפסיכולוגיה המראים כי תרגול עקבי של מיינדפולנס מביא להפחתה בכאב, סטרס חרדה, שחיקה ועוד, ומנגד, מגביר ויסות עצמי, חיוניות, שמחה, אמפטיה, יצירתיות וגמישות. 

חשוב לציין כי המיינדפולנס נועד לא רק לטיפול באנשים חולים. בריאים וחולים כאחד נתרמים ממנו, ממש כשם שפעילות גופנית, תזונה, ואורח חיים בריא חשובים לכל אדם באשר הוא או היא.

 

מה זה מיינדפולנס

ההגדרה שהטביע גון קבאט זין למילה מיינדפולנס היא: "תשומת לב לא שיפוטית, המכוונת למה שקורה ברגע הזה". 

משמעותה של המילה מיינדפולנס במקורות ("סאטי" בפאלי) היא היזכרות. כלומר היזכרות בחוויה של רגע הנוכחי, להבדיל משכחת המחשבות, טרדות ופנטזיות המציפים את תודעתנו ללא הרף. המונח סאטי מתייחס גם להיזכרות בטבענו העמוק והחופשי, טבע הבודהה שבנו. 

אז נחזור להגדרה המודרנית שהטביע גון קבאט זין: "תשומת לב לא שיפוטית, המכוונת למה שקורה ברגע הזה". נשמע פשוט להבנה אך מי שמתרגל  יודע שזה לא פשוט כלל. 

ההתניה האוטומטית המנסה לשלוט, לארגן ולתקן את חיינו ואת עצמנו, היא כה עמוקה וחזקה, כמו גם האוטומט שמסווג כל חוויה כמעט, לטובה או לא טובה, רצויה או לא רצויה. בתרגול המיינדפולנס אנחנו מפתחים גישה רכה וידידותית לכל תחושה, רגש ומחשבה, תוך עיגון תשומת הלב בהווה.  אנחנו לומדים להאט, לעצור ולשהות, להבדיל מהנטייה להגיב מתוך דפוסי התנגדות, שיפוט והשתוקקות. בהדרגה אנחנו חושפים את המנגנונים המבנים חוויות מצוקה ולומדים אינטימיות עמוקה עם הגוף שלנו, הלב שלנו ועם החיים עצמם. 

אנשים תכופות שואלים אותי: "אם אני אתרגל מיינדפולנס אני אדאג פחות? אשפוט פחות? אשן טוב יותר? אהיה יותר רגועה?" התשובה החד משמעית היא . "כן". 

יש לי אינספור סיפורים על אנשים שחוו שינויים מהותיים עם תרגול המיינדפולנס; התקפות חרדה שנרגעו, מיגרנות וכאבים כרוניים שפחתו, אנשים עם בעיות שינה שהתחילו לישון, מערכות יחסים וסביבות עבודה שהשתנו, דפוסים שיפוטיים שנמסו. אבל מעבר לכך אנשים מספרים על איכות חדשה של יופי, רוך, ושמחה שמחלחלות ליום יום, מעצם היכולת לחיות בתוך החיים ולא לידם. 

אני נוהגת לומר לאנשים שתרגול המיינדפולנס נמס אל תוך חיי כמו סוכר בכוס תה. חיי הם התרגול והתרגול הוא חיי. העולם הוא מעבדה מרתקת ואנחנו בו זמנית החוקרים ומושא המחקר, מחקר שפירותיו הן גילוי רבדים הולכים ומעמיקים של חופש ושמחה. 

בעשורים האחרונים המיינדפולנס הוצא מהקשרו הבודהיסטי והפך כלי יעיל להרגעת מתחים עבור אנשים שאינם מתעניינים בבודהיזם או רוחניות. אני שמחה שכך מתאפשר, אך בל נשכח את שורשיו העמוקים והעתיקים. 

ג'ון קבאט מצוטט כאומר: "לא ניתן לעצור את הגלים אך ניתן ללמוד לגלוש". 

תרגול המיינדפולנס מלמד אותנו לגלוש על פני גלי החיים להבדיל מלהיאבק בגלים ולהיחנק ממי מלח. אך המיינדפולנס בהקשרו הבודהיסטי, מלמד אותנו לא רק לגלוש במיומנות אלא גם לצלול למצולות, להביט נכוחה בפאר האוקיינוס ולגלות שמרחביו הם מרחבינו ומעמקיו הם מעמקינו.

Picture of אודות אלהיה

אודות אלהיה

מספרת סיפורים, אמנית המילה המדוברת, מורה לבודהיזם ומיינדפולנס ואוהבת שירה. פואטיקת האהבה של המשוררים הסופים, חרוטה בעצמותיי ובנשמתי.

בואו באשר תהיו
אלהיה

להצטרפות לקבוצות העדכונים

פרסומים אחרונים

תפריט נגישות