אל תהיי בודהיסטית, תהיי בודהה

**אל תהיי בודהיסטית, תהיי בודהה** אמר המורה של קורס הבודהיזם הראשון שלי, כשסיפרתי לו שניסיתי להסביר לכל החברים שלי למה ממש כדאי גם להם ללמוד בודהיזם. 

"אל תהיי בודהיסטית," הוא אמר לי. "תהיי בודהה." 

לקח לי עוד כמה קורסים וריטריטים כדי להבין למה הוא מתכוון. אני אמנם לא מחשיבה את עצמי בודהה (כלומר, אחת שהתעוררה והשתחררה לחלוטין מכל כבלי הלב והתודעה) אבל אני כן יודעת שככל שאני מתרגלת ומטמיעה אל תוך חיי את עקרונות הבודהיזם, ככל שאני פוגשת את החוויות השונות של חיי, בעיני התבונה והחמלה שהדרך הבודהיסטית מטפחת בנו, כך אני יותר שמחה, שקטה וחופשיה. כך אני גם פחות מטיפה את עקרונות הבודהיזם, מסבירה לאנשים למה ואיך הם אמורים ליישם (כלומר להשתנות 😊). אני פשוט חיה את הדרך.

עקרונות מרכזיים בבודהיזם

בשפה הבודהיסטית העתיקה, פאלי, המילה לדרך היא דהרמה. משמע הדרך לשחרור הלב והתודעה. דרך זו אינה רק ערכה של תאוריות או קונספטים רחוקים, אלא דרך חיים של תשומת לב עמוקה ומפגש נבון וחומל עם הסבל הקיומי – מפגש שפותח אותנו להבנת הטבע העמוק שלנו ולחיבור אל מארג החיים באופן מודע, רגיש ומשוחרר.
נאמר כי לדרך הדהרמה שתי כנפיים: תבונה וחמלה. יש צורך לטפח את שתי הכנפיים על מנת שהדרך תישא אותנו.

תבונה

הדרך הבודהיסטית מזמינה אותנו להתבונן אל עומק המציאות. התבוננות מעמיקה זו מולידה תבונה אודות מאפייני הקיום.
אחד ממאפיינים אלו הוא ה"אניצ'ה" – הארעיות והשינוי התמידי.
בחיים, כשאנחנו פוגשים שינוי, הנטייה האוטומטית שלנו היא לנסות להחזיק בקיים, לא פעם מתוך פחד מפני הלא ידוע. למשל השתנות במקום עבודה שהתרגלנו אליו, קשר רומנטי נגמר, מערכות יחסים משתנים, ילדים גדלים ועוזבים את הבית, אנחנו עוברים מקום מגורים.
חודשי המלחמה האחרונה העמידו את רובנו מול שינויים מרחיקי לכת.
הכרה בטבע הארעי והמשתנה של הקיום, מזמינה אותנו להרפות אל תוך השינוי במקום להתנגד לו, ללמוד ממנו ולהתרחב אל תוכו, ולצמוח מתוכו.

מאפיין נוסף הוא ה"דוקהה" – אי הנחת הקיומית. כולנו חווים אי-נחת באופנים שונים ותולים את מקור אי הנחת על המציאות.
ההבנה שאי הנחת נובעת מהשתוקקות והיאחזות במה שנדמה לנו שיפיג את סבלנו ומהתנגדות למציאות כפי שהיא, מאפשרת לנו לזהות ולחקור את האופן בו סבל נבנה ומתקבע ובהדרגה גם להשתחרר ולהיפתח לחוויית חיים נינוח, משוחררת ושמחה יותר.

עקרון שלישי הוא ה"אנאטה" – העדר עצמיות קבועה. מושג האנטהה הוא מושג שנוטה לבלבל אנשים רבים אבל אין צורך ללכת רחוק על מנת להתחיל להבין. ניתן לבחון את האופן בו אנו נוטים להזדהות עם תכונות, רכוש, קשרים או הישגים כאילו הם מגדירים אותנו באופן מוחלט. אך האם זה באמת כך? האם אני התפקיד שלי? ההישג שלי? ההורות שלי? הרגשות שלי? המחשבות שלי? איך זה ייתכן אם הכול ארעי ומשתנה? אם נתבונן לעומק, נגלה שתחושת "העצמי" היא בעצם רצף של חוויות ותחושות זמניות שאין להן כל מוצקות. הבנה זו מאפשרת לנו לפגוש את החיים בהרבה יותר פתיחות, נינוחות ושמחה.

 

חמלה

חמלה, איכות כה מוכרת ויקרה, אותה אנחנו לעיתים קרובות מפנים אל עבר אחרים בנדיבות רבה, צופנת בחובה כוח עצום ומשחרר. אם זאת, לרבים קשה להפנות אותה אל עבר עצמם. אנשים רבים מתמודדים עם ביקורת עצמית צולבת ודרישות עצמיות טובעניות שמלוות בחוסר הבנה וקבלה של האנושיות והפגיעות שלנו. האירוניה היא שדווקא החמלה כלפי עצמנו מביאה לשחרור אמיתי ומעמיקה את החמלה שאנו מפנים כלפי אחרים.
החמלה היא איכות שמכירה בפגיעות האנושית, ב"דוקהה" האוניברסלית, בסבל המשותף לכל היצורים החיים. היא מאפשרת לנו להדהד עם כאביהם וכמיהותיהם של אחרים. זוהי ההכרה שכולנו חלק מאותו מארג קיומי ומעצם כך אנו מבקשים להקל על סבלם של אחרים ולנוע בעולם מתוך אהבה ואכפתיות.

הנעת גלגל הדהרמה

אני מזמינה אותך להצטרף אלי לקורס 'הנעת גלגל הדהרמה' – קורס העמקה בבודהיזם

בקורס נלמד לעומק את שתי כפני הדרך – תבונה וחמלה. במסגרת הקורס, נעמיק בדרך הדהרמה כדי להבין ולחיות את החיים באופן מלא, שקט והרמוני יותר. נלמד כיצד להשתמש במדיטציה ובמיינדפולנס כדי לחוות רגעים עמוקים ומשחררים של חיבור ונוכחות ברגע ההווה, תוך טיפוח חמלה והבנה עמוקה יותר של עצמנו והעולם שסביבנו.

אם אתם כבר מכירים את יסודות התרגול, אני מזמינה אתכם לעשות צעד נוסף במסעכם הרוחני, לחקור, להעמיק ולגלות את התובנה והחמלה האינסופיים שהם טבע הבודהה בתוככם. 

אל תהיו בודהיסטים. תהיו בודהה. 

Picture of אודות אלהיה

אודות אלהיה

מספרת סיפורים, אמנית המילה המדוברת, מורה לבודהיזם ומיינדפולנס ואוהבת שירה. פואטיקת האהבה של המשוררים הסופים, חרוטה בעצמותיי ובנשמתי.

בואו באשר תהיו
אלהיה

להצטרפות לקבוצות העדכונים

פרסומים אחרונים

תפריט נגישות