מיינדפולנס, מה זה?

"החיים אינם בעיה שיש לפתור, אלא מסתורין שיש לחיות" ~אינשטיין~

מה זה מיינדפולנס?

המיינדפולנס (או בעברית קשיבות או מודעות קשובה), הינו תרגול מנטאלי שמקורותיו בפרקטיקה המדיטטיבית של הדרך הבודהיסטית, שמלמד אותנו לפגוש את החיים באופן בריא, בהיר ומיטיב.
בעשורים האחרונים המיינדפולנס הוצא מן הקונטקסט הבודהיסטי\רוחני והובנה אל תוך שיטה הנשענת על עקרונות מתוך הפסיכולוגיה ההתנהגותית ומתמקדת בהפחתת מתחים.
המיינדפולנס כיום נמצא בחזית המחקר המדעי, נבדק קלינית בלמעלה מ-9000 מחקרים ונמצא מועיל בהתמודדות עם מגוון רחב של בעיות פיסיות ופסיכולוגיות.
מדיטציית מיינדפולנס נכנסה בעשורים האחרונים אל המיינסטרים של העולם המערבי החילוני. אוניברסיטאות מובילות בעולם הקימו מרכזי מחקר למיינדפולנס ותכניות למיינדפולנס מיושמות בעולם בבתי חולים, בתי ספר וארגונים.

ג'ון קבאט זין, הרופא והמדען שייסד את השיטה, הגדיר מיינדפולנס כמודעות לא שיפוטית המכוונת אל מה שקורה ברגע הנוכחי. אימון שיטתי במדיטציית מיינדפולנס מובילה בהדרגה לרמות גבוהות יותר של איזון, חוסן נפשי, חמלה, ושוויון נפש.
בתרגול המיינדפולנס אנחנו מפתחים את היכולת להיות מודעים למחשבות, לרגשות, לתחושות הגוף ולהתנהגות ברגע הנוכחי, מבלי לשפוט או לבקר את עצמנו.
זהו אינו מצב חריג אלא יכולת אנושית טבעית שניתן לפתח. לכולנו יש את היכולת לכוון את תשומת הלב. ללא יכולת כזו לא הייתם קוראים את השורות הללו.
אבל היכולת הזו לא מיומנת. הסחות דעת וקשיי ריכוז מאפיינים תשומת לב שאינה מאומנת ולעיתים קרובות התודעה שלנו "נחטפת" על ידי משהו שראינו, שמענו, או חשבנו. בלי ששמנו לב, אנחנו מגלים פתאום שבילינו שעות במחשבות מטרידות או שהעברנו ערב שלם מול הפייסבוק או הטלוויזיה במקום לעשות את מה שתכננו, אנחנו מגיבים לכך בשיפוט וכעס ובכך ממשיכים לשחזר מעגלים של מתח ומצוקה.

כיצד מיינדפולנס עובד?

מיינדפולנס הוא תרגול שיטתי של החזרת תשומת הלב אל הרגע הנוכחי, בדרך כלל תוך התמקדות בתחושות הגוף והנשימה. ישנם מספר עקרונות מפתח להבנת האופן בו מיינדפולנס באמת עובד: תרגול מיינדפולנס כרוך בתשומת לב לתחושות גופניות על לעומת הישאבות לדפוסים של חשיבה אוטומטית. דפוסי חשיבה אוטומטיים כוללים בדרך כלל שיפוט וביקרות, חלימה בהקיץ, דאגות לגבי העתיד או עיסוק חוזר באירועי העבר. על ידי הבאת תשומת לב לתחושות ברגע ההווה, מיינדפולנס עוזר לשבור תבניות חשיבה אוטומטיות, שהן לא פעם טורדניות ושליליות.
תרגול מיינדפולנס כרוך גם בפיתוח אקטיבי של פתיחות, סקרנות, וקבלה של חוויות האדם המתרגל ושל חיי הרגש שלו. התרגול מפתח מה שהפסיכולוגים מכנים מצב "גישה", שהוא היפוכם של הימנעות וחשש, המשויכים למצבי דיכאון. שילוב של תשומת לב מרוכזת, סקרנות וקבלה עם רמות נמוכות של חשיבה שלילית, מייצרות תחושה של רווחה ופתיחות לחוויות שלנו עצמנו ולאלו של אנשים אחרים.כאשר נתחיל להתאמן במיינדפולנס נגלה שיש מגוון רחב של חוויות שלא ממש שמנו לב אליהן: תחושות גופניות, מצבים רגשיים, טעמים, דפוסי חשיבה שחוזרים על עצמם, שכאשר אנו מקדישים להם תשומת לב אנו מגלים בהם פתאום פרטים חדשים. האימון במיינדפולנס מפתח בנו סקרנות כלפי אותן חוויות, בין אם הן נעימות או בלתי נעימות. יתר על כן, האימון מפתח יכולת לשהות ולהתבונן באופן מיטיב גם בצדדים הפחות נעימים של חווייתנו כמו תחושות פיזיות לא נעימות, מחשבות מטרידות או רגשות קשים. יכולת זאת מפחיתה את הנטייה שלנו להיות מופעלים ולכודים בדפוסים הרסניים ומאפשרת גמישות ובחירה. פיתוח יכולות מיינדפולנס אינו מוגבל לזמן התרגולים עצמם – זוהי איכות של קשב שניתן להביאה לכל תחום או מצב בחיינו, וכתוצאה מכך לשפר את איכות חיינו ואת יכולת ההתמודדות עם מתחים ולחצים.

מה המחקר על מיינדפולנס אומר

בעשורים האחרונים ישנו גוף מחקר משמעותי הולך וגדל המראה שלימוד ותרגול מיינדפולנס מהווה דרך יעילה, בריאה וחסכונית להתמודדות עם מתח נפשי ולשיפור איכות החיים.
בעשורים האחרונים התפרסמו מספר עצום של מחקרים מדעיים על זה (למעלה משלושת אלפים). אנחנו יודעים היום שפיתוח שיטתי של מודעות קשובה עוזר להפחתה של מתח, חרדה, תסמינים פסיכוסומטיים, רמת כאב, ובמקרים מסויימים אפילו דיכאון. תרגול של שמונה שבועות משפר את הקשב ומפחית תסמינים של הפרעת קשב. אימון של בין 15 ל 45 דקות ביום במשך כמה שבועות מוביל לשיפור בשורה של מדדים פסיכולוגיים

איך ללמוד מיינדפולנס?

כדאי ללמוד מיינדפולנס על-ידי אימון שיטתי עם הנחיה מיומנת. כמו שמפתחים מיומנות בנגינה או כל מלאכה אחרת. תוך אימון רציף, יכולים להיווצר תמורות שבאות לידי ביטוי בשינויים מיטיבים בהתנהגות, ברגשות ובאופני חשיבה.
אחת מן המסגרות המומלצות ללימוד שיטתי של מיינדפולנס הינו קורס מיינדפולנס MBSR
Mindfulness Based Stress Reduction
תכנית מובנית בת 9 מפגשים אשר מטרתה לטפח באופן הדרגתי וישים, מיומנויות המאפשרות להביא תשומת לב לא שיפוטית למתרחש בהווה. טיפוח מיומנות זו מחוללת תמורות חיוביות רבות בהיבטים פסיכולוגיים ונוירו-ביולוגיים כאחד.

קורס מיינדפולנס (MBSR)

להתמודדות עם לחץ וחרדה

מוזמנים להצטרף לקבוצת העדכונים. כל עדכון מגיע עם שיר. 

תפריט נגישות